مشاوره حقوقی آنلاین، رایگان و تلفنی با وکیل دادگستری و مشاور حقوقی - وکیل آنلاین
به مرکز مشاوره حقوقی عدل‌پرس و سامانه حقوقی عدل‌بان خوش آمدید، برای ارسال سوال حقوقی خود می‌توانید بر روی لینک از ما بپرسید کلیک کنید.
مشاوره حقوقی آنلاین

برای کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره حقوقی تلفنی و یا انتخاب وکیل دادگستری با عدل‌بان تماس بگیرید.

۰۹۱۲۳۵۹۹۶۷۳

مشاوره حقوقی آنلاین

ازدواج مجدد بدون اجازه همسر اول

آیا تجدید فراش! و ازدواج با زن دیگر بدون اجازه همسر اول واقعا در قانون امکان دارد؟ آیا صیغه و ازدواج موقت نیز مانند ازدواج و نکاح داعم است؟ وکیل طلاق

یک پاسخ برای این مشاوره حقوقی خانواده ثبت شده است.

باید توجه داشت که قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۹۱ در خصوص بحث اجازه همسر در ازدواج مجدد مطلبی را صراحتا بیان ننموده است، لکن با توجه به مقررات مندرج در ماده ۵۶ قانون مزبور که در آن قانونگزار مساله تجویز ازدواج مجدد را به طور غیر مستقیم پذیرفته است و با توجه به اینکه بر اساس متن ماده ۵۸ قانون همایت از خانواده مصوب ۹۱، قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۵۳/۱۱/۱۵ فسخ نشده است که می‌توان اذغان داشت که در خصوص بحث اجازه همسر در ازدواج مجدد، مفاد قانون همایت از خانواده مصوب ۵۳ جاری است.

مطابق ماده ۱۶ قانون همایت از خانواده مصوب ۵۳: «مرد می‌تواند با داشتن زن، همسر دوم اختیار کند مگر در موارد زیر:

  1. رضایت همسر اول وجود داشته باشد؛
  2. عدم قدرت همسر اول به ابفای وظایف زناشویی؛
  3. عدم تمکین زن از شوهر؛
  4. ابتلا زن به جنون یا امراض صعب‌العلاج موضوع بندهای ۵ و۶  ماده ۸؛
  5. محکومیت زن وفق بند ۸ ماده ۸؛
  6. ترک زندگی خانوادگی از طرف زن؛
  7. عقیم بودن زن؛
  8. ابتلاء زن به هرگونه اعتیاد مضر برابر بند ۹ ماده ۸؛
  9. غائب مفقودالاثر شدن زن برابر بند ۴ ماده ۸

با تشکر از سوال شما، وکیل دادگستری و مشاور حقوقی


ارسال نظر برای این سوال حقوقی