مشاوره حقوقی آنلاین، رایگان و تلفنی با وکیل دادگستری و مشاور حقوقی - وکیل آنلاین
به مرکز مشاوره حقوقی عدل‌پرس و سامانه حقوقی عدل‌بان خوش آمدید، برای ارسال سوال حقوقی خود می‌توانید بر روی لینک از ما بپرسید کلیک کنید.

اگر مردی مهریه‌ای را در دوران عقد نکاح متقبل شده باشد که به هیچ عنوان با شرایط مالی خود قادر به پرداخت آن نیست می‌توان به دلیل نپرداختن مهریه او را به زندان انداخت و حکم جلب آن را گرفت؟ همچنین اگر مرد برای نپرداختن مهریه به زندان می‌افتد، چرا باید مرد تنها به این دلیل که مهریه را نمی‌تواند بپردازد به زندان رفته و حکم جلب برایش صادر شود.

یک پاسخ برای این مشاوره حقوقی خانواده ثبت شده است.

در حال حاضر با توجه به مقرررات مندرج در ماده ۲۲ قانون حمایت از خانواده که مقرر داشته است «هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصد و ده سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده (۳) قانون اجرای محکومیت‌های مالی است؛ چنانچه مهریه بیش از این میزان باشد در خصوص مازاد فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است.

رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه نرخ روز کماکان الزامی است. چنین استنباط می‌گردد که تا میزان ۱۱۰ سکه به بعد، اصل بر اعسار است و زوجه باید ملائت زوج را ثابت نماید و ظاهرا رویه قضایی موجود از این نظر پیروی می‌کند.

البته باید توجه داشت که فرایند اقامه دعوی اعسار و شرایط آن در قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب ۱۳۹۳/۷/۱۵ که در تاریخ ۱۳۹۴/۳/۲۳ به تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است، مقرر گردیده است.

مشاوره حقوقی


ارسال نظر برای این سوال حقوقی